Nemzeti Művelődési Intézet Vas Vármegyei Igazgatóság

Vas vármegye a Nyugat-Dunántúlon helyezkedik el, az ország 3. legkisebb kiterjedésű vármegyéje, amit sűrű úthálózat sző be, így a kulturális szolgáltatásokhoz való hozzájutás és a közművelődési szakmai hálózat működtetése a személyes találkozások által is viszonylag könnyen megoldható. A lakónépességet kitevő mintegy 260 ezer fő a megye 216 településén él: 59,6%-a a 13 városban, míg 127 aprófaluban alacsonyabb a lakosság száma, mint 500 fő. Az egész vármegyében biztonságot jelent a befogadó és a másikra figyelmes közösségi lét, így folyamatos a családok megerősödése, sőt az ország és Kárpát-medence keleti részéből is sokan költöznek a vármegyébe. Az iskolázottság magas a nagymúltú oktatási intézmények számának megfelelően. A vármegye szellemi kapacitásai rendkívül sok potenciált jelentenek a közművelődés számára is úgy az értelmiségre vonatkozó számadatokat tekintve, mint a szakképzettséget vizsgálva.

Vas vármegyében horvát, német és szlovén nemzetiségiek gazdagítják a magyar kultúrát. Az Országos Szlovén Önkormányzat is itt működik. A roma népesség koncentráltan csak néhány településen jelenik meg. Kiemelten fontosak a keresztény értékek, hiszen a magát vallási felekezethez tartozó lakosság legnagyobbrészt római katolikus vallású. A másik két legjelentősebb vallás az evangélikus és a református; míg az előbbi Kőszeghegyalján és Kemenesalján jellemző, addig a történelmi előzményeknek megfelelően a reformátusok legnagyobb számban az Őrségben élnek.

A Vas Vármegyei Igazgatóság stratégiai célkitűzése olyan programok megvalósítása, amellyel példaértékűen jól működő hálózat jön létre a közművelődésben érintettek körében. Legfontosabb a közösségi kezdeményezések minőségi megvalósításának módszertani támogatása; a társadalmi szerepvállalást, az önkéntességet középpontba helyező fejlesztési folyamatok szakmai megerősítése; a közösségek szakmai támogatása a stratégiai gondolkodás elsajátításában.

Olyan mintaprogramokat szervez az igazgatóság, amelyek az amatőr művészeti közösségek minőségi fejlődését, megbecsülését, a szellemi értékek átörökítését szolgáló együttműködését erősítik.

A 124 értéktár bizottság, a 105 vármegyei érték, a 3 kiemelkedő nemzeti érték és a több száz az értékeket előtérbe helyező közösségi kezdeményezés ékes bizonyítékai annak, hogy a hagyományos közösségi kulturális értékek milyen jelentőséggel bírnak a vármegyében. Az igazgatóság kiemelkedő célja, hogy az egész vármegyével megismertesse az értékek feltérképezésének, továbbadásának és élővé tételének közösségépítő, identitáserősítő, kulturális alapú gazdaságfejlesztő jelentőségét.

Utoljára módosítva: 2024-04-25 10:09

Cím

9700 Szombathely, Berzsenyi tér 2/B

Telefon

+36 20 282 7994

Munkatársak