Várnagy Péter dr. jur, PhD, habil.

Életpálya

Született: Pécs, 1967. december 25.

Állampolgárság: magyar

Foglalkozás: jogász, jelenleg intézetigazgató egyetemi docens (PTE BTK HFMI); 2005-2012 között a PTE Felnőttképzési és Emberi Erőforrás-fejlesztési Kar dékánhelyettese; 2009-2012 között a PTE FEEK Kultúratudományi Intézet igazgatója.

Várnagy Péter 1967. december 25-én született Pécsett. A gimnáziumi érettségit követően a pécsi Apáczai Csere János Nevelési Központ könyvtárában, majd a JPTE BTK Közművelődési Tanszékén dolgozott, és ezzel egyidőben tanulmányokat folytatott az egyetem Tanárképző Karának magyar-népművelés szakán. 1992-ben a JPTE Állam- és Jogtudományi Karán doktorrá avatták, majd később jogi szakvizsgát tett. Diplomamunkáját Európajogból írta. 2007-ben neveléstudományok tudományágban szerzett doktori fokozatot, disszertációjának címe: „A magyar felnőttképzés az Európai integráció folyamatában”. 2015-ben habilitált ugyanezen a tudományterületen.

Az 1992/93. tanévben a JPTE BTK Felnőttképzési és Közművelődési Tanszék vendégoktatójaként kezdte el oktatómunkáját „A művelődési szféra jogi szabályozása” c. tantárgynak a bevezetésével a felnőttképzési és művelődési menedzser szakon. Az 1994/95. tanévtől főállású oktatóként bővítette a jogi stúdiumok körét, amelynek során jogi alapismeretek, kulturális szakigazgatás, kisebbségek jogai a művelődésben, egyházjog, továbbá a felnőttképzés jogi szabályozása témakörökben tartott kurzusokat tanársegédi munkakörben. 1998-tól a PTE Felnőttképzési és Emberi Erőforrás-fejlesztési Intézet Humán Menedzsment Tanszéke, illetve 1999-től Művelődési Menedzsment Tanszék adjunktusa. Eközben hazai felsőoktatási intézmények, illetve a BTK Neveléstudományi Intézete is felkérte óraadásra. 2005-től a PTE Felnőttképzési és Emberi Erőforrás-fejlesztési Karának dékánhelyettese, 2009-től a Kultúratudományi Intézet igazgatója. E vezetői megbízatásokat 2012-ig látta el. Jelenleg a PTE BTK HFMI intézetigazgató egyetemi docense. A PTE Oktatás és Társadalom Neveléstudományi Doktori Iskolában témakiíró, az Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolában társ témavezető. Az utóbbi években a Nemzeti Művelődési Intézet szakmai képzéseinek is előadója.

A 90-es években Belgiumban szervezetfejlesztési menedzsment tréningen vett részt, továbbá 1998-ban TEMPUS ösztöndíjjal a Nottingham-i Egyetemen 3 hónapos kutatást végzett. 1999-től szinte minden évben az Erasmus program keretében angol nyelvű órákat tart európai felsőoktatási intézményekben, illetve a PTE több idegennyelvű programjában is oktat. Különösen jó szakmai kapcsolatokat ápol cseh, litván (Vytautas Magnus University, Kaunas – Visiting Associate Professor) és német partneregyetemekkel. Több nemzetközi szervezet szakértőjeként is dolgozik/dolgozott (ARACIS, FRONTEX, KAA).

2003-ban és 2006-ban „Legnépszerűbb oktató” díjat kapott a kar hallgatóinak szavazatai alapján. 2006-ban a Baranya Megyei Közgyűlés Felsőoktatási, 2010-ben a Pécsi Tudomány Egyetem „Arany Katedra”, 2014-ben pedig a Felnőttképzési és Emberi Erőforrás-fejlesztési Kar „Docendo discimus” díjjal ismerte el oktatói tevékenységét.

Oktató munkája mellett folyamatosan publikál magyarul és idegen nyelven egyaránt. Eddig összesen 95 írása jelent meg, amelyből 81 tudományos közlemény (könyvek, folyóiratcikkek, konferenciaközlemények) és 4 tankönyv.

 Család:

Szülők: Dr. Várnagy Elemér és Bohuss Sarolta, testvér: Dr. Várnagy Judit

Feleség: Hámori Zita Mária, gyerekek: Anna (1994), Réka (1998), Zsófia (2000), Péter Ádám (2009)

Tevékenységek

Várnagy Péter több szakmai és társadalmi szervezetben folytat/ott tevékenységet, illetve vezető tisztséget tölt/ött be pl. Magyar Pedagógiai Társaság, World Council for Currculum and Instruction, Comité Catholique International pour les Tsiganes, Páneurópa Unió Egyesület Dél-Dunántúli Szervezete (korábban alelnök), amelyek közül kiemelendő a néptánc és a cserkészet.

Az előbbit a Pécsi Mátyás Király utcai Általános Iskola ének-zene tagozatán kezdte, majd több neves pécsi tánccsoportnak is tagja volt (Pécsi KISZÖV Néptáncegyüttes, Baranya Táncegyüttes). Ezzel kapcsolatos ismereteit a mai napig kamatoztatja az elsősorban külföldi hallgatók által választható népi kultúrához (népdal, néptánc) kapcsolódó kurzusaiban. A cserkészettel kapcsolatos tevékenységét elsősorban a Pécsi 217 sz. KMI Cserkészcsapatban fejtette ki, amelynek a 90-es évek elején néhány évig parancsnoka is volt, de más tisztségeket is betöltött a VI. Dél-dunántúli cserkészkerületben. A 1991-ben létrejött Pécsi 217.sz.KMI Cserkészcsapat Támogató Alapítvány létrehozásának is az egyik fő kezdeményezője és szervezője volt.

Publikációk

https://m2.mtmt.hu/gui2/?type=authors&mode=browse&sel=10013332&view=simpleList

Elismerések

2014: PTE FEEK „Docendo discimus” díja

2010: PTE „Arany Katedra” díja

2006: PTE FEEK „Legnépszerűbb oktató” díja

2006: Baranya Megyei Önkormányzat Közgyűlés Felsőoktatási díja

2003: PTE TTK FEEFI „Legnépszerűbb oktató” díja

Utoljára módosítva: 2024-04-23 15:33