Született: Zenta, 1962.02.13.
Állampolgársága: magyar és szerb
Sarnyai Károly a szerbiai (akkor még Jugoszláviai) Zentán született. Születésétől fogva a szintén délvidéki Magyarkanizsán él. Általános iskolai tanulmányait a magyarkanizsai Ady Endre általános iskolában végezte. Az általános iskolát követően a szabadkai Lazar Nešić építészeti középiskola, magyarkanizsai kihelyezett tagozatán tanult. Középiskolai tanulmányait befejezve, az akkori törvények szerint letöltötte az egy éves katonai szolgálatát.
Egyetemi tanulmányait az Újvidéki Egyetem Szabadkai Építőmérnöki Karán kezdte el, de a két elvégzett év után már nem folytatta. Csak később, munka mellett fejezi be a Belgrádi Üzletgazdasági és Vállalkozási Főiskolát, ahol okleveles közgazdász végzettséget szerez.
A Szabadkai Építőmérnöki Kar elhagyása után a magyarkanizsai Keramika csempegyárban kezd dolgozni, amelyet hamar a szintén helybeli Tervező irodával cserél fel. A Tervező irodában építésztechnikusként, majd tervező asszisztensként dolgozik. Az elsők között sajátítja el a számítógépes tervezés technikáját, a 3D-s modellezést és a számítógépes szövegszerkesztés és táblázatkezelés módszereit. A társadalmi változások hozta gazdaság-szerkezeti átalakulás eredményeként a Tervező iroda részvénytársasággá alakult, mely első igazgatóbizottságának tagjává választják. 1991 és 1998 között a Tervezőiroda titkáraként dolgozik.
Számítógépes ismereteinek köszönve többször kap felkérést a magyarkanizsai Cnesa Oktatási és Művelődési Intézmény számítógépes hálózatának szervízelésére. A többszöri felkérést követően érkezik az ajánlat az intézmény keretein belül működő InfoTV szerkesztői állásának betöltésére. Mint szerkesztő tevékenykedik 1998 és 2000 között. Ebben az időszakban kerül kapcsolatba a helyi Potisje cserépgyár promóciós osztályával, melynek eredményeként több éven át szerkeszti a cég nyomtatott prospektusait, reklámanyagait.
A Cnesa megüresedett igazgatói helyére az intézmény dolgozóinak és az akkori igazgató bizottság elnökének javaslatára nevezik ki 2000-ben. Egy évet dolgozik, mint megbízott igazgató. Az intézmény igazgatójának 4 éves mandátummal 2001-ben nevezik ki. Mint egyedüli képviselője a kissebségi kultúrának, sikeresen végzi el a Művelődési Központok Stratégiai Menedzsmentje képzéssorozatot, melyet a Belgrádi Művészeti Egyetem és a belgrádi Francia Kultúrközpont közösen szervezett 2001-2002-ben. Az említett kurzuson elért kiemelkedő eredménye elismeréseként 10 napos tanulmányútra hívta meg a francia kormány melyet Korzikán és Párizsban töltött el.
Intézményvezetői munkáját az intézmény infrastruktúrájának kiépítése és a felnőttképzési programok megszilárdítása jellemezte. 2003 és 2010 között felépíti a Regionális Kreatív Műhely és a felnőttképzés új épületét. Az építkezések eredményeként végre méltó kiállítóteret kapott Magyarkanizsa.
A széleskörű társadalmi aktivitás és együttműködések eredményeként 2007-2011 között a Vajdasági Egészségturizmus Klaszter igazgatóbizottságának elnöke tisztet töltötte be, majd 2014-től az igazgatóbizottság tagjaként folytatta szervezői tevékenységét.
A vajdasági Magyar Nemzeti Tanács felkérésére részt vesz a Vajdasági Magyar Felnőttképzési Stratégia kidolgozásában. A stratégia elemeként 2013-ban megalapítja a FERHA Felnőttképzők Regionális Hálózata nevű civil szervezetet, melyet elnökként vezet 2021-ig.
2017 és 2019 között részt vesz a Lakiteleki Népfőiskola Tessedik Sámuel Kollégiumán, és szinte párhuzamosan elvégzi a Belgrádi Filozófiai kar andragógiai kurzusát.
Okleveles közgazdász, délvidéki magyar közművelődési szakember, 2000-től a magyarkanizsai Cnesa Oktatási és Művelődési Intézmény megbízott igazgatója, 2001-től napjainkig az intézmény igazgatója, időközben egy, 2017 és 2020-ig tartó 3 éves szünettel, amikor is az intézmény titkára.
Mint a Cnesa igazgatója több sikeres uniós pályázatot vezetett végig. Nyolc éven át volt a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnökségi tagja és sikeres kapcsolatokat épített ki az anyaország határain kívül élő magyarsággal. Aktív tevékenységet vállalt a PannonForrás Első Kárpát-medencei Fejlesztési és Tudásklaszterben, majd e mellett a KárpátHáló egyesületben is. Mint a kultúra, mint a felnőttképzés területén több sikeres nemzetközi konferenciát szervezett. A szervezésében az intézmény adott otthont többek között a Népfőiskolák, mint a helyi közösségi demokráciafejlesztés intézményei és a Térségfejlesztés, mint a sikeres és fejlődő önkormányzatok nélkülözhetetlen eszköze konferenciáknak is.
Oktatói tevékenysége során felfigyel az időskorúak kiszolgáltatott helyzetére. Tudatosan próbál a társadalom eme rétegének helyzetén javítani. 2022 nyarán a KárpátHáló szervezettel közösen útjára indítja az Idősek Délvidéki Népfőiskoláját és Szabadegyetemét.
A PannonForrás szervezet felkérésére 2021-ben megszervezi az NMI aSzakkör programjának délvidéki mintaprojektjét, melynek keretein belül 9 településen 35 szakkör kapcsolódott be a nemes programba.
A FERHA Felnőttképzők Regionális Hálózata megalapítása (2013) mely létrehozásának célja a délvidéki iskolarendszeren kívüli képzések népszerűsítése és a képzésekben résztvevők összefogása, valamint a képzési programok megvalósítása volt. A megvalósult képzések szolgálták a vállalkozói réteget és a civil lakosságot egyaránt. Mint regionális szerv több alkalommal bekapcsolódott a Prosperitati alapítvány kezdő vállalkozók képzését célzó programjába. A képzések körében több hagyományos kézműves képzési program is szerepelt, melyek megalapozták a Szakkör – Tudásunkkal kézen fogva programba való bekapcsolódást.
Idősek Délvidéki Népfőiskolája és Szabadegyeteme (2022). A program a digitális írástudás kurzusai mellet kiterjed a Mindennapi ismeretekre és az egészségügyi ismeretekre is. A Covid 19 világjárvány felszínre hozta az egyedül élő idős személyek kiszolgáltatott helyzetét. Erre próbál választ adni a meghirdetett program, melynek témakörei folyamatosan bővülnek.
-Magyarkanizsa és települései című DVD film szerkesztője (2008)
-Az Esélyt adó felnőttképzés konferencia előadásgyűjteményének szerkesztője (2009)
A KárpátHáló KESZ év embere díja (2019)