Novák Irén

Életpálya

Született: Miskolc, 1974.10.30.

Állampolgárság: magyar

Általános iskolai tanulmányait szülőfalujában, Gesztelyben végezte, majd középiskolai tanulmányait Miskolcon folytatta.

Felsőfokú tanulmányait az Eszterházy Károly Főiskola könyvtáros szakán végezte, ezt követően a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdaságtudományi Karán kulturális turisztikai menedzser, majd a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karán kulturális mediátor képesítést szerzett. A szakirányú továbbképzések mellett rendszeresen részt vesz készségfejlesztő továbbképzéseken, aktív résztvevője szakmai fórumoknak, a kapcsolódó területeket érintő workshopoknak.

2003-tól Gesztelyben a Művelődési Ház és könyvtár vezetője volt, ahol települési rendezvények szervezése, művelődő közösségek és amatőr művészeti csoportok támogatása, menedzselése volt a feladata. Hompoth Imre polgármesterrel megalapították a helyi fiatalokból álló Gesztelyi Néptáncegyüttest, amely azóta is működik.

2014-ben Miskolc egyik legnívósabb belvárosi kulturális intézményének, a Művészetek Házának lett a vezetője, amely vezetése alatt szerepet vállalt a helyi- és nemzeti értékőrzésben, emellett a közönség által is elismert rangra tett szert.

2015-2021 között a Miskolci Kulturális Központ Nonprofit Kft. ügyvezetője. Irányítása alatt Miskolc vezető kultúraszervező gazdasági társasága szemléletváltáson és szervezeti átalakuláson ment keresztül, melynek eredményeképpen a társaság emberközelibb, modernebb és dinamikusabb szerepben jelent meg a régió kulturális életében. Vezetői attitűdjét a fejlődésközpontúság és a minőségi újító szemlélet jellemezte, amelynek köszönhetően élénk együttműködés formálódott a gazdasági szereplők és a kulturális terület között.

A Diósgyőri vár- és a Lovagi Tornák Tere vezetése alatt új arculattal, innovatív szolgáltatás-, és programkínálattal jelentkezett, és sikereket értek el a minőségi tartalomszolgáltatás, valamint a célközönséggel való kapcsolattartás terén is. Aktív szerepet vállalt a Diósgyőri vár rekonstrukciójának második ütemét érintő előkészítő folyamatokban, annak érdekében, hogy hazai és nemzetközi viszonylatban is példaértékű és követendő turisztikai fejlesztés valósuljon meg.

Ötletgazdája és felelős szervezője volt a Castle Classic nemzetközi rangú díjugrató versenynek, amely nem csupán sportszakmai eseményként vált ismertté, hanem fontos közösségi színtérként is elismertségre tett szert. Hasonlóképp, az általa életre hívott GasztroPLACC gasztrokulturális programsorozat is hiánypótló szerepet játszik Miskolc város életében, amely segíti a kulturális események széles körű társadalmi szerepvállalását, támogatja a terület partneri kapcsolatainak bővítését.

A társadalmi felelősségvállalás jegyében elindította a Tapintható tárlat elnevezésű programot a vakok és gyengénlátók számára, melyen érzékenyítő céllal minden érdeklődő részt vehetett.

Vezetői munkájának köszönhetően a Miskolci Kulturális Központ Minősített Közművelődési Intézmény Címet, Látópont címet, Felelős foglalkoztató díjat, Családbarát Munkahely és Családbarát Szolgáltatóhely díjat, EFFE Label minősítést kapott.

Munkásság

2019-től aktívan részt vállal az ifjú szakemberek képzésében és az újabb generációk kultúrafogyasztói és befogadói szokásainak tanulmányozásában. Előremutató, minőségcentrikus gondolkodásával motiválja, pártfogolja a tehetséges szakembereket és ösztönzi a folyamatos perspektívaváltást a fejlődés érdekében.

Stratégiai együttműködést alakított ki több felsőoktatási intézménnyel mentori programra vonatkozóan, melynek során egyéni konzultációs lehetőséget, tapasztalatszerzési és kutatási lehetőséget biztosított a gyakornokok számára. A szakdolgozati konzulens és opponensi szerepkörök mellett a szakdolgozati védéseken is rendszeresen részt vesz.

2022-től a Nemzeti Művelődési Intézet szakmai igazgatóhelyettese, majd 2023 februárjától ügyvezetője.

Tevékenységek

Lelkes lokálpatriótaként fontosnak tartja a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei értékek felkutatását és megőrzését, különösképpen a helyi közösségek megtartó erejének és kohéziójának támogatását. Közművelődési szakemberként egészen kis településeken is megtapasztalta, hogy a támogató, elkötelezett szakemberek számos helyi kezdeményezést és értéket pártfogolni tudnak és ösztönözhetik annak kibontakozását. Irányított több száz fős kulturális intézményt is, de mindvégig fontosnak érezte a kisebb közösségek értékteremtő munkájának támogatását, melyben pályája kezdetén maga is részt vállalt.

Publikációk

Tatai Eszterházy Kastély: Huncastle 2021 – Várak és Kastélyok Nemzetközi Konferencia (2021. 11.25-26.) - „Újrabrandelt” történelem – A storytelling a marketingkommunikációban

Lillafüredi Palotaszálló: Magyar Turisztikai Ügynökség Konferenciája, Turizmus Akadémia - Akadálymentes turizmus - kerekasztal beszélgetés résztvevőjeként (2019. 11. 26.)

Hotel Kapitány, Sümeg: Huncastle 2018 - Várak és Kastélyok Nemzetközi Konferencia (2018.11.29-30.) - Novák Irén: „Feel it , Touch it , Love it" - A Diósgyőri vár, mint piacképes turisztikai termék - az előadás publikálásra került a tanulmánykötetben

Ifjúsági Ház, Miskolc: Hagyomány, Megújulás, Közösségépítés (2018.12.08.) vitaindító Novák Irén: Művészeti csoportok fenntartása - kerekasztal beszélgetés a résztvevőkkel

Dobó István Vármúzeum: Örökségünk védelme és jövője 5. - Váraink – múlt, jelen, jövő konferencia

2019. 04.25-26. Novák Irén: A Diósgyőri vár üzemeltetése - ez az anyag publikálásra került a tanulmánykötetben

Diósgyőri vár, Lovagterem: Közös Pont Közművelődési Szakmai Nap (2019. 05.22.)

Novák Irén: „HAMVÁBÓL ÚJJÁÉLEDT SZERELEM” - A Diósgyőri vár márkaépítése és versenyképességének növelése

Utoljára módosítva: 2024-04-25 11:00