Kerülő Judit dr.

Életpálya

Született: 1956. február 6-án, Nyíregyházán

Állampolgárság: magyar

Foglalkozás: főiskolai tanár

Dr. Kerülő Judit Nyíregyházán született, általános iskolai és középiskolai tanulmányait is ebben a városban folytatta. Első, földrajz szakos általános iskolai tanári és népművelői diplomáját szintén a város felsőoktatási intézményében, a Bessenyei György Tanárképző Főiskolán szerezte. Ezt követően az akkori megyei művelődési központban helyezkedett el. Feladata volt az intézmény közösségeinek, ifjúsági, nyugdíjas és kertbarát klubjainak patronálása és működésük folyamatosságának biztosítása, városi nagyrendezvények szervezése. 1985-ben a Kossuth Lajos Tudományegyetemen szerzett egyetemi diplomát, közművelődési előadó végzettséget.

1985 szeptemberében került a Bessenyei György Tanárképző Főiskola akkori Népművelés Tanszékére. Fiatal tanársegédként részt vett a népművelés szakos hallgatók gyakorlati képzésének megújításában. 1991-ben az Eötvös Loránd Tudományegyetem szociológia szakát kitüntetéses oklevéllel fejezte be. 1992-ben a Kossuth Lajos Tudományegyetemen summa cum laude minősítéssel szerezte meg egyetemi doktori fokozatát. 1996-ben felvételt nyert a Magyar Tudományos Akadémia fiatal kutatók számára meghirdetett aspirantúrájára és itt sikeresen megvédte kandidátusi dolgozatát is.

1997-től 2017-ig a Bessenyei György Tanárképző Főiskolán, majd a Nyíregyházi Főiskolán és a Nyíregyházi Egyetemen a kulturális szakember képzésért felelős tanszék majd intézet igazgatója. 10 évig, a kari struktúra intézményi megszűnéséig a Nyíregyházi Főiskola Gazdaság és Társadalomtudományi Karának dékánhelyettese. 2016-ban a Nyíregyházi Egyetem megbízott oktatási rektorhelyettesi feladatait látta el. 2021-től nyugdíjas éveit tölti, de oktatóként továbbra is aktívan részt vesz a közép- és felsőfokú kulturális szakemberképzésben. A Debreceni Egyetem Humántudományok Doktori Iskola neveléstudományi és szociológiai doktori programjában témavezetőként, doktori szigorlatok, védések opponensi és bizottsági tagjaként folyamatosan segíti a tudományos pályájuk elején álló kollégákat.


Család:

Szülei Kerülő Sándor és Lasánszki Erzsébet, testvére Kerülő Sándor gépészmérnök, férje Tóth Ferenc építészmérnök, gyermekei Tóth Áron (1983) közgazdász, Tóth Dávid (1984) mérnök-informatikus, unokái Tóth Sebestyén (2014) Tóth Auróra (2016) Tóth Liliána (2016) Tóth Artúr (2019)

Munkásság

A művelődésszervező, andragógia BA, MA, közösségszervezés BA szak képzési és kimeneteli követelményeinek kidolgozásában, tananyag fejlesztésében való részvétel. A szakok nyíregyházi akkreditációs anyagának elkészítése, a képzések folyamatos fejlesztése, korszerűsítése 1999-2017 között.

A Művelődéstudományi és Andragógiai Szakbizottság titkári feladatainak ellátása 2014-2017 között. Szakmai konferenciák szervezése és lebonyolítása.

Tevékenységek

Nyíregyházán a felsőfokú kulturális szakemberképzés 1979-ben indult el. 1980-tól előbb hallgatóként, majd a megyei művelődési központ előadójaként, mint gyakorlatvezető, 1985-től oktatóként, ezt követően vezetőként vett részt és irányította az oktatást. Az itt eltöltött 41 év alatt több generációval ismertette meg a közművelődés, felnőttoktatás alapjait. Volt hallgatói közül sokan a mai kulturális élet meghatározó szakemberei, kutatói, irányítói.

Fiatal oktatóként szervezte az ún.”téli népművelési gyakorlatokat” és vonta be a közösségszervezés gyakorlatába az akkori főiskolai hallgatókat. Oktatói pályája során mindig fontosnak tartotta a hallgatói közösségek támogatását, közösséget alakító rendezvények, szakestek, konferenciák szervezését, hagyománnyá válását. Nyugdíjasként továbbra is részt vesz a közművelődési szakemberek képzésében, továbbképzésében.


Publikációk

Kerülő Judit-Csatlósné Komáromi Katalin (2018):Tudástár a közösségi művelődésben. III. A közösségi események menedzsmentje. NMI, Budapest

MergedFile (nmi.hu)

Drabancz Róbert-Kerülő Judit (2020: Közösségszervező képzés a Nyíregyházi Egyetemen. Szín-Közösség Művelődés. 4. 45-47.

Kerülő Judit (2019): A felsőoktatási intézmények hozzáadott értéke. In: Juhász Erika, Endrődi Orsolya (szerk.) Oktatás-Gazdaság-Társadalom. Magyar Nevelés és Oktatáskutatók Egyesülete (HERA) Debrecen-Budapest, 524-539.

Jenei Teréz-Kerülő Judit (2015): Cigány/roma civil szervezetek Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. In: Kozma Tamás et al. (szerk). Tanárképzés és oktatáskutatás. HERA Évkönyv 2014. Magyar Nevelés és Oktatáskutatók Egyesülete (HERA) Debrecen – Budapest, 596-607.

Kerülő Judit (2011): Kik azok az andragógusok? Andragógiai diplomával a munkaerőpiacon. In. Erdei Gábor(szerk.) Andragógia és közművelődés. Régi és új kihívások előtt a közművelődés az új évtizedben. Debreceni Egyetem Neveléstudományok Intézete, Debrecen, 255-262.

Kerülő Judit (2010): Rendezvényszervezési ismeretek. Nyíregyházi Főiskola, Nyíregyháza

Kerülő Judit (1993): Egy tradicionális szórakozóhely – a kocsma. In. Aszalós Éva (szerk.) Szórakozás Te Janus arcú. MTA Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tudományos Bizottsága, Nyíregyháza 39-50.

Kerülő Judit (1992): Kultúraközvetítő intézmények metamorfózisa. Acta Academiae Paedagogicae, Nyíregyháza, 132-149.

Elismerések

Miniszteri Elismerő Oklevél (2021), HERA-ért díj (2017)

Utoljára módosítva: 2024-11-21 05:17